A kötőhártya gyulladás tünetei és kezelése
Mi is az a kötőhártya-gyulladás?
A kötőhártya a szemfehérjét borító áttetsző, erekkel sűrűn átszőtt hártya, mely nem csak a szemfehérjét, de a szemhéjak belső felszínét is fedi. A kötőhártya gyulladás pedig nem más, mint e hártyának a gyulladásos megbetegedései, összefoglaló néven.
Melyek lehetnek a kötőhártya gyulladás okai?
A kötőhártya gyulladásos folyamatai számtalan okra vezethetőek vissza és gyakorlatilag bármelyik korosztály érintett lehet a témában, hiszen az egyik legsűrűbben előforduló szemészeti panasz.
Az okokat keresve különbséget kell tennünk a nem fertőző- és fertőzéses eredetű gyulladások között.
Mikor lehet a kötőhártya gyulladás fertőző? Abban az esetben, ha a betegséget vírus, baktérium, gomba, vagy valamilyen egyéb parazita okozza.
A bakteriális kötőhártya gyulladás leggyakoribb kórokozói közé tartozik a Staphylococcus aureus, a Streptococcus pneumoniae és a Haemophilus influenzae. Ezek mellett azonban akár az olyan, szexuális úton terjedő betegségek is okozhatnak gyulladást a kötőhártyában, mint a gonorrhea, vagy a chlamydia.
A vírusos kötőhártya gyulladás többnyire kéz a kézben jár a különböző felső légúti megbetegedésekkel, mint például a felső légúti huruttal, de a bélfertőzésért felelő vírus fajták is előidézhetik a kötőhártyák begyulladását.
A nem fertőző kötőhártya gyulladás visszavezethető allergiára, szemszárazságra, légkondicionált helyiségben való huzamosabb tartózkodásra, de akár a túl sok számítógép, vagy laptop előtt töltött idő is kiválthatja.
Meddig fertőz a kötőhártya gyulladás? Meddig tart a gyógyulás?
Hogy a kötőhártya gyulladás meddig fertőz, attól függ, hogy baktérium, vagy vírus áll a háttérben. A vírusos eredetű kötőhártya gyulladás gyógyulási ideje a leghosszabb, akár 10 napon túl is eltarthat. Az, hogy a kötőhártya gyulladás meddig tart, természetesen egyénenként is eltérő lehet. Újra közösségbe csak akkor javasolt menni, ha a szem vörössége és váladékozása maradéktalanul megszűnt.
Miről ismerhető fel? - A kötőhártya gyulladás tünetei
A kötőhártya gyulladás jelei közt a legáltalánosabb a szem bepirosodása. Ezt követi az erős könnyezés, váladékozás, szemviszketés, súlyosabb esetben fájdalom és idegentest-érzés a szemekben.
A váladék milyensége adhat támpontot arra vonatkozóan, hogy milyen eredetű gyulladással állunk szemben. Vírus okozta gyulladás esetében a váladék bő és vizes, a bakteriális fertőzés jele a gennyes, zöldes-sárgás színű váladék, míg a nem fertőző, például allergiás eredetű fertőzés áttetsző, nyákszerű váladékkal jár.
Azonban fontos, hogy minden esetben bízzuk szakorvosra a diagnosztizálást és tartsuk be az általa javasolt tanácsokat.
A kötőhártya gyulladás lappangási ideje
A betegség lappangási ideje 5 naptól akár 12 napig is eltarthat, de a több, mint kéthetes lappangási idő sem ritka.
A kötőhártya gyulladás kezelése
A kötőhártya gyulladás szemcsepp használatával orvosolható. Fertőző kötőhártya gyulladás esetében antibiotikumot tartalmazó szemcsepp alkalmazása javasolt, még abban az esetben is, ha a gyulladást vírus okozza, mert ezzel megakadályozhatjuk a bakteriális felülfertőződést.
A nem fertőző gyulladások szintén jól kezelhetőek különböző szemcseppekkel. A kiváltó ok függvényében allergiás tünetek kezelésére szolgáló, vagy szemszárazság esetében a könnyfilm hiányzó fázisát pótló szemcseppeket alkalmazhatunk.
A gyulladás sok esetben - bár hosszabb idő alatt, mint orvosi segítséggel - magától is meggyógyul, ám a fertőzés, a felülfertőződés, illetve az esetleges szövődmények veszélye miatt a kötőhártya gyulladás kezelése otthon, házi módszerekkel nem javasolt.
A kötőhártya gyulladás megelőzése
Hogy kitérjünk a betegség elől, érdemes fokozottan odafigyelnünk a személyes higiéniára. Gyakori kézmosással elkerülhetjük, vagy legalábbis leredukálhatjuk a cseppfertőzéssel, személyes kontaktussal terjedő fertőzés esélyét.
Jó egészséget kívánunk!
Baráti üdvözlettel:
az eOptika.hu csapata