Szemfáradtság tünetei és kezelése

Gyakran szemfáradtság gyötri?
Jöjjön el belvárosi optikánkba látásvizsgálatra és segítünk a megoldásban! Kérjen időpontot telefonon vagy jöjjön be személyesen!
A szemfáradtság érzése nem más, mint egy tünetegyüttes, ami gyakran jelentkezik hosszú és kifejezetten intenzív koncentrálási időszak után. Ilyen lehet például, amikor munka közben, vagy csak nagyon sokáig ülünk a számítógép előtt, vagy annyira belemerülünk egy könyvbe, hogy akár órákon át le sem tesszük.
Szemfáradtság okai
Különféle tevékenységek vezethetnek fáradt szem érzéshez:
- a hosszú időn át történő számítógépezés, számítógép előtti munkavégzés. Ha sokáig a képernyőt nézzük, illetve egy pontra fókuszálunk, szemünk elfárad
- „elfelejtünk” rendszeresen pislogni, így az egyébként szemhéjunk lecsukásával és felnyitásával a szaruhártyán szétterülő védő hatású könnyfilm nem tudja időről-időre felfrissíteni a szemünket
- a rossz megvilágítás,
- a hosszas autóvezetés
- ha sokáig olvasunk
A szemfáradtsághoz gyakran társul száraz, égő érzés, a szemek kivörösödhetnek, és állandó idegentest érzés is tapasztalható. A szem könnyezhet. A fent említetteken kívül más oka is lehet a szemfáradtságnak, különböző betegségek tüneteiként is értelmezhető, mint például: reuma, pajzsmirigybetegségek és cukorbetegség. Ha hosszú ideje fennáll a szemszárazsága, forduljon orvoshoz.
Néhány hasznos tipp szemfáradtság ellen
- Hideg víz, jég, hűthető párna: A hideg víz hatékonyan enyhíti az enyhe égető érzést, javítja a vérkeringést, csökkenti a szem körüli duzzanatot.
- Műkönny használata: Használjon hyaluronsav tartalmú műkönnyet, ami segít megkötni a szem felszínén lévő nedvességet.
- A számítógép képernyője szemmagasságban legyen és soha ne helyezzük szembe az ablakkal, így nem kell majd hunyorogva figyelnünk a kijelzőt.
- A képernyő nagyítása. Minél apróbb a szöveg, annál megterhelőbb olvasni, ezért a számítógépen és az okoseszközökön is érdemes kinagyítani a képet olvasás közben.
- A villódzó képernyők egyik legrosszabb tulajdonsága, hogy elfelejtünk pislogni, amikor előtte ülünk. Megoldást jelenthet a tudatos pislogás, illetve a szemcseppek alkalmazása.
- Nagyon fontos, hogy a képernyő fényereje ne legyen megterhelő a szem számára. Sem a túl fényes, sem a túl sötét monitor nem tesz jót látásunknak, igyekezzünk megtalálni az arany középutat.
- A 20-20-20-as szabály értelmében húszpercnyi munka után szemünket 20 másodpercig egy tőlünk 20 lábra (6 méter) lévő tárgyra szegezzük, hogy a fókuszunk megváltozzon.
- Fűtési időszakban és légkondicionálás mellett szellőztessünk gyakran és akár párásítót is bevethetünk.
Jöjjön el személyesen optikánkba, vagy hívjon és egyeztessünk időpontot. Segítünk!
Hívjon +36 30 222 2275 Térkép: Teréz körút 50.
Reméljük, hogy Ön is örömét leli majd kibővült szolgáltatásunkban és meglátogat minket még ma!
Baráti üdvözlettel:
az eOptika.hu csapata